Çapraz Nakille Kardeş Aile Oldular - Organ Nakli - Medical Park

Çapraz Nakille Kardeş Aile Oldular

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde gerçekleştirilen çapraz nakille birbirilerini hiç tanımayan Mardinli Yavuz ailesi ile Muğlalı Özlen ailesi ‘kardeş aile’ oldu.

Mardin’de 3 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle diyalıze giren 44 yaşındaki Mehmet Baki Yavuz ile Muğla’da 1 yıldır böbrek yetmezliği tedavisi gören 43 yaşındaki Recep Özlen, Antalya’da eşleri arasında yapılan çapraz böbrek nakliyle sağlığına kavuştu. Mardin’den gelen 38 yaşındaki Gurbet Yavuz’un böbreği Muğla’dan gelen Recep Özlen’e, eşi 41 yaşındaki Fatma Özlen’in böbreği de Mardin’den gelen Mehmet Baki Yavuz’a Medical Park Antalya Hastanesi’nde nakledildi.

Organ Nakli

Mardin’de garsonluk yaparak geçimini sağlayan 18 yıllık evli ve 5 çocuk babası Mehmet Baki Yavuz, çapraz nakil yöntemi ile yeni bir hayata ‘ merhaba ‘ dediğini söyledi.

Yavuz, ”Eşime çok teşekkür ediyorum, doktorların böbrek nakli olmam gerektiğini söylediklerinde heme verici olmak istediğini söyledi. Fakat yapılajn testlerde doku uyumunu olmadığı görüldü. Doktorlarımız çapraz nakil önerdi. Eşim bu teklifide kabul ederek beni yaşatmak istediğini söyledi. 6 ay bekledik ve mutlu sona ulaştık. Çapraz nakille böbrek kardeşi olduğumuz Muğla lı Yavuz ailesinede teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Gurbet Yavuz ise çapraz nakili kabul ederek çocuklarının babasına böbreğini verdiği için mutlu olduğunu kaydetti. Yavuz; ”Başka çare yoktu. Eşim çok hastaydı. Çapraz naklin daha öncede yapıldığını ve başarılı olduğunu söylediler. Kadavra çıkmayınca çapraz nakil arayışına girildi. 6 ay önce Antalya’ya geldik. 5 çocugumun babası ona bir şey olursa bize kim bakardı ? Seve seve böbreğimi verdim.” dedi. Muğla’da çiftçilik yaparak geçimini sağlayan 3 çocuk babası Recep Özlen, ”Üre yüksekliği nedeniyle böbreklerim iflas etti. Eşime ve böbrek kardeşi olduğumuz aileye teşekkür ediyorum. Onlarla her zaman görüşecegiz ” dedi.

Verici Fatma Özlen, ”Antalya’da çapraz nakilin bir çok aileyi mutlu ettiğini yine burda böbrek nakli olan köylümüzden duymuştuk” dedi.

Fatma Özlen, ”Benim böbreğim kocama uymayınca doktorlar çağraz nakli önerdi. 1,5 yıl önce bizim köyden biri bu hastanede böbrek nakli olmuştu. O bize çapraz naklin çok aileyi mutlu ettiğini söyledi. Bizde çapraz nakil için başvuruda bulunduk ve nakil olduk” diye konuştu.

Nakili gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş: “Bir birini hiç tanımayan iki ailenin buluşması çok önemli. Burada eşlerin fedakarlığı öne çıkıyor. Çapraz nakil Türkiye’nin bir yanından diger yanına kardeşlik köprüsü kuruluyor. Mardin ile Muğla arası 1500 km, sağlık herşeyden önemli coğrafi ve etnik kimlik sağlık söz konusu olunca önemini yitiriyor. Kardeşlik köprüsü kuruluyor ” dedi. Prof. Dr. Alper Demirbaş, hastaları sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu söyledi.