Birbirinin Kaderini Yaşayan Kardeşler! - Organ Nakli - Medical Park

Birbirinin Kaderini Yaşayan Kardeşler!

Konya’nın Ereğli İlçesi’nde yaşayan Çetinkaya ailesinin iki kızı da oldukları nakillerle böbrek hastalığından kurtuldu. 2013 yılında dedesinden böbrek alan Buse, bugün 10 yaşında. Geçtiğimiz günlerde babasından böbrek nakli olan Aslınur ise, 5 yaşında yeniden hayat buldu.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölümü’nde Prof. Dr. Alper Demirbaş önderliğinde böbrek nakli olan Aslınur Çetinkaya, “Böbrek nakli olup, iyileştiğim için artık eskisi gibi ilaç kullanmayacağım ve okula gidebileceğim” dedi. 5 yaşındaki kızı Aslınur’un, ablası gibi böbrek nakli olduğunu söyleyen Baba Vedat Çetinkaya, “Her iki kızım da böbrek hastasıydı. Ama oldukları organ nakilleriyle hayata bağlandılar. Organ nakli, onlara yeniden hayat verdi” şeklinde konuştu.

Çiftçilikle uğraşan 34 yaşındaki Baba Vedat Çetinkaya, “Her iki kızım da Antalya’da nakil oldu. Antalya, onlara ikinci kez hayat verdi. Çok şükür ki, şu an ikisi de iyi. İlk kızım Buse’nin rahatsızlığını öğrendiğimizde deneyimsizdik. Ama Aslınur’da bu deneyimsizliği yaşamadık. Aslında Aslınur’un doğumu da umut içindi. Büyük kızımız Buse’nin böbrek rahatsızlığını öğrenince, Aslınur’u dünyaya getirmeye karar verdik. Ama ne yazık ki küçük kızımız da ablası gibi bu hastalığa yakalandı” ifadelerini kullandı.

“AİLEMİZDE BU RAHATSIZLIĞI TAŞIYAN KİMSE YOK”

2013 yılının yılbaşı gününde dedesinden böbrek nakli olan büyük kızının sağlığına kavuşmasının, Aslınur için olumlu düşüncelere sahip olmalarına vesile olduğunu sözlerine ekleyen Baba Çetinkaya, “Her iki kızımın da doğuştan gelen rahatsızlığı vardı. Hastalıklarının genetik olduğu söyleniyor. Fakat ailemizde bu hastalığı taşıyan hiç kimse yok. Sadece kızlarımda çıktı. Büyük kızım 6 yaşında bu operasyonu olmuştu. Aslınur da 5 yaşında benden nakil oldu. Neyse ki şuanda iki kızımda hayatta ve sağlıklı” dedi.

“OYUNLARINDA BİLE DOKTOR, HEMŞİRE OLUYORLAR”

Böbrek rahatsızlığından dolayı büyük kızı Buse’nin 2 yıl okula gidemediğini belirten Baba Vedat Çetinkaya, “Milli Eğitim’de kaydı silinmediği için Buse, 1 yıl evde eğitim alabildi. İyileşip okula döndüğündeyse 3. Sınıfa devam etti. Aynı sıkıntıları Aslınur’un da yaşamasını istemiyoruz. Kızlarım oyun oynarken bile doktor ya da hemşire rollerine bürünüp, birbirlerini iyileştirmeye çalışıyorlar. Hatta meslek seçimleri bile bu yönde. Çünkü iyileşmek ve diğer hasta insanları da iyileştirmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

“TAŞIYICILIK DA SÖZ KONUSU OLABİLİR”

İki bozuk genin bir araya gelmesiyle bu hastalığın oluşabileceğini belirten Medical Park Antalya Kompleksi Organ Nakli Bölümü’nden Yrd. Dr. Sabri Tekin, “Bu hastalıkta aynı zamanda taşıyıcılık da söz konusu olabilir. Aslınur’da böbrek yetmezliğine bağlı vücut fonksiyonlarında bozulma meydana gelmişti. Ayrıca her iki böbreğinde de doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğu için idrar kaçırması da mevcuttu. Ameliyatta hastalıktan etkilenen böbreğini çıkarttık ve babasının böbreğini nakil ettik. Bu doğuştan gelen irsi bir hastalık olduğu için, kardeşlerde görülebilir. Nakilden sonra Aslınur’u tamamen normal bir hayat bekliyor” dedi.

“HEKİMLER İÇİN, BUNDAN BÜYÜK MUTLULUK YOK”

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Havva Asuman Yavuz ise şunları söyledi: “Her iki kızımız da 5 ile 6 yaşlarında böbrek nakli olabildikleri için artık daha sağlıklı büyüyüp gelişebilecek. Hatta akranları gibi okula gidebilecek. Biz transplant hekimleri için, bu iki çocuğun ve nice çocukların okullarına ve normal hayatlarına dönmüş olmalarından daha büyük mutluluk olamaz.”