Jet Hızıyla Nakil - Organ Nakli - Medical Park

Jet Hızıyla Nakil

Tek narkozda 4 saat süren bypass ve 3 saat süren böbrek nakliyle yeniden sağlığına kavuşan Elife Yumak, “Almanya’dan geldim, iki gün içerinde organ nakli oldum. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan 58 yaşındaki Elife Yumak, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde aynı seansta olduğu bypass ve organ nakli ameliyatıyla sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Hollanda’da yaşayan 33 yaşındaki Genetik Doktoru kızı Tuğba Yumak Tayyar’dan böbrek alan Elife Yumak, “Kızım 10 ay önce doğum yaptı, bana ilk hediyesini o zaman verdi. Böbreğini de bana vererek ikinci kez baharı yaşattı” dedi.

“BİRGÜN YAŞIYOR, BİRGÜN YAŞAMIYOR GİBİYDİM”

16 yaşındayken böbreklerinden birinin gelişmediği için alındığını belirten Elife Yumak, “Bunca yıldır tansiyon dışında bir sıkıntım yoktu. Ancak son dört yıldır diyalize girmeye başladım. Diyalize girdiğim günler cansızlaşıyor, tabir-i caizse ölü gibi oluyordum. Yani bir gün yaşıyor bir gün yaşamıyor gibiydim. Durumumu gören ve üzülen kızım, böbreğini bana vermekte ısrar etti. Hatta böbreğini almazsam başkasına vereceğini söyledi” diye konuştu.

“EMZİREN ANNE OLMAM BÖBREK VERMEME ENGEL DEĞİLDİ”

İki kez düşük yaptığı için annesinin böbreğini almak istemediğini söyleyen Tuğba Yumak Tayyar, “10 ay önce kızım Ayşe Sena dünyaya geldi. Annemin artık bir mazereti kalmamıştı. Prof. Dr. Alper Demirbaş’ı Hollanda’da bir arkadaşım vasıtasıyla duymuştum. Oradan hastaneyi aradım ve ilgili görüşmeleri yaptım. Apar topar soluğu Antalya’da aldık. Amacımız hastaneyle görüşmek ve annem için ne yapılabileceğini öğrenmekti. Ama iki gün içerisinde annem böbreğine kavuştu. Emziren bir anne olmama karşın böbrek vermenin ne bebeğime ne de bana bir zararı olmadı” dedi.

“İKİ GÜN İÇERİSİNDE NAKİL OLDUM”

Hem İngiltere hem de Almanya’da böbrek nakil listesinde kaydının yer aldığına vurgu yapan Elife Yumak, “Geçtiğimiz yaz da İstanbul’da bir hastanede listeye yazıldım. Ancak şans ne yazık ki bu kadar zaman beklememe karşın bana gülmedi. Allah kızımdan razı olsun. Onun sayesinde iki gün gibi kısa bir zamanda böbrek nakli oldum. Böbrek nakli olma aşamasına geldiğimde yapılan tetkikler arasında kalp kontrolü de vardı. İyi ki de varmış. Kalp damarlarımdan birinin tıkalı olduğu bu tetkikler sayesinde ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“AYNI ANDA BYPASS VE NAKLİ DUYUNCA ŞAŞIRDIM”

Yaklaşık yedi yıl önce yürümede zorluklar yaşadığını ve bu nedenle hastaneye başvurduğunu söyleyen Elife Yumak “Yapılan muayene ve tetkiklerin ardından stent takılmıştı. Şimdi de yapılan tetkiklerde tek damarımın büyük bir kesiminin tıkalı olduğunu öğrendim. Bu nedenle de bypass olmam gerektiği gerçeğiyle karşı karşıya kaldım. Birçok ülkede yaşayan biri olarak aynı seansta hem bypass ameliyatının hem de böbrek naklinin yapıldığını ne duydum ne de gördüm” şeklinde konuştu.

“TEK HATTA YARIM BÖBREKLE BİLE YAŞANILABİLİYOR”

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, “Herkes şunu bilsin ki; iki böbrekten biri başkasınındır. Emanetlerine iyi baksınlar. Zamanı geldiğinde böbrek nakli ihtiyacı olanlara böbreklerini versinler. Çünkü bugünün teknolojisiyle tek hatta yarım böbrekle bir ömür geçirebiliyor. Ama insanlarımız hala bunun farkında değil. Hayattayken bir sevdiğinize böbrek bağışlayarak ömür boyu onun kahramanı olabilirsiniz” diye konuştu.

“ANESTEZİ KALP KRİZİNE SEBEP OLABİLİR”

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda koroner kalp hastalığının sık görüldüğünü söyleyen Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan ise, “Böbrek naklinden önce koroner damarlarda darlık var mı mutlaka araştırmak gerekiyor. Hastamıza yapılan anjioda bir damarda tıkanıklık ortaya çıktı. Kalp bu durumdayken, böbrek nakli olmak riskli. Hasta anestezi aldığında ameliyatta ya da ameliyattan sonra kalp krizi geçirebiliyor. Bu durumda iki alternatif var; ilki bypass ameliyatı olup böbrek nakli için 3 ay beklemek, diğeri ise eş zamanlı gerçekleştirilen ameliyatlar” dedi.