Organ Bağışı - Organ Nakli - Medical Park

Organ Bağışı

Organ yetmezliği olan kişilere nakledilmek üzere kişinin kendisinin yahut beyin ölümü gerçekleşmiş yakınlarının organlarını bağışlamasıdır.

Organ Bağışı Nedir, Nasıl Yapılır?

1- Canlıdan organ bağışı: Vücutta iki tane olan organlardan birini (böbrek) ya da bir organın yarısını (karaciğer) akrabalarından birine bağışlanmasıdır. Bunun için tam sağlıklı olma koşulu aranır. Kişi baştan sona incelenir. Böbrek ya da karaciğer veren kişinin hayatına, ömrüne, işine bir zarar gelmeyeceğinden emin olunduktan sonra normal bir mide ya da safra kesesi ameliyatı gibi olacak ise organ verebilir.

2- Ölüden organ bağışı; Kişiler öldükten sonra organlarının bağışlanması için vasiyet anlamına gelen bağış kartı doldurabilir. Bunun için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Organ bağışı için başvurulması gereken yerler; tüm sağlık bakanlığına bağlı sağlık kurum ve kuruluşları, organ nakli yapan bütün özel hastane, üniversite ve kamu hastaneleridir.

Diyaliz Hastalarına Tavsiyeler

Diyaliz hastaları maddi ve mesleki kayıplar yaşayabilirler, sosyal etkinlikleri bozulabilir, aile ve arkadaşlarından uzaklaşabilirler, sağlıkları belirsizlik içine girebilir. Bununla baş etmek için diyalize giren hastaların ruhsal olarak güçlenmeye ihtiyaçları vardır. İçlerinden gelmese bile kendilerini bir şeyler yapmaya zorlamak, mesleklerini bırakmış da olsalar hala işe yarıyor olduklarını görmek için bazı uğraşlar edinmek, arkadaş ve aile çevresinden uzaklaşmak yerine zamanının bir kısmını onlarla geçirmek, gelecekle ilgili amaçları ve umutları olması hayattan kopmamalarına yardımcı olacaktır.

Yeterli aile desteğinin olması, özellikle evli hastalarda eş desteğinin olması diyaliz hastalarının psikolojik olarak daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Bedensel belirtilerle birlikte görülen kaygılar diyalize giren bazı hastalarda inkar davranışının, hastalığı kabul etmemenin oluşmasına neden olabilir. Hastalığı kabullenmemiş olmak tedavisini de geciktirir ve diyaliz hastalarının fiziksel olarak daha çok sıkıntı yaşamalarına neden olur.

Kadavradan bağış ülkemizde yetersiz düzeyde olduğu için nakil olmak isteyen birçok diyaliz hastası için bu süreç psikolojik anlamda oldukça tüketici geçebilmektedir. Bu nedenle aile içinden canlı vericileri olduğunda bir organ nakli merkezine başvurarak gereken bilgileri almaları önerilmektedir. Verici aile içindense onu nakil sonrası yarım bırakacağı ile ilgili endişeler, nakil ekibi tarafından yapılan bilgilendirmeler sonucu çoğu zaman hafiflemektedir.

Herkes Organ Bağışında Bulunabilir mi?

Yaş sınırı yoktur, biz 19 yaşında bir gençten 43 yaşındaki babasına da, 86 yaşında bir hanımdan 55 yaşındaki oğluna da böbrek nakli yaptık. Ama 18 yaşın altındakiler reşit olmadıkları için bağışlayamazlar. Onun dışında canlı vericide bir yaş sınırı yoktur.