Pankreas Nakli - Organ Nakli - Medical Park

Pankreas Nakli

Pankreas midenin arkasında yer alan 10-13 cm genişliğinde bir organımızdır. Yatay bir pozisyonda dalak ile oniki parmak bağırsağı arasında uzanır. Pankreasın bir görevi sindirim sisteminin ihtiyacı olan enzimleri üretmektir. Bunun yanında, kan şekerini kullanımını düzenleyen insülin üreten hayati bir organımızdır.

Pankreas nakli sadece tip I diyabetli hastalara uygulanabilir. Tip I diabet hastalığında sorun pankreas içinde yer alan insülin üreten hücrelerin yokluğu veya zarar görmesidir. Tip I diabet hastalığı daha çok çocukluk çağlarında ortaya çıkan şeker hastalığı tipidir. 20′li yaşlara kadar böbrek ya da pankreas nakline genellikle ihtiyaç duyulmaz. Şeker hastalığına bağlı organ yetmezliği genelde 30′lu yaşlarda başlar. Nakil için en uygun zaman bu dönemdir.
Pankreas Nakli
Tip 2 diyabetli hastalarda ise problem, kendi insülinleri mevcut olmasına karşın insülinin vücut tarafından uygun bir şekilde kullanılmamasıdır. Bu nedenden dolayı pankreas nakilleri tip 2 diyabetli hastalarda uygulanmamaktadır.

Pankreas nakli kadavradan (vefat eden kişilerden) yapılmaktadır.

Bugün 100 kişiye pankreas nakli yapılırsa 2 yıl sonunda 90, 3 yıl sonunda 80 pankreas fonksiyon görür halde kalır. Diğerleri maalesef fonksiyonunu yitiriyor. Bu fonksiyon kaybı tam olduğunda hastanın yeniden pankreas nakli olması tabii ki mümkündür. Bazen nakledilen pankreasın fonksiyonlarında kısmi kayıp olabilir. O zaman da ya ağızdan alınan şeker haplarıyla ya da yeniden ancak bu sefer daha düşük dozlarda insülin kullanarak kan şekeri regülayonu sağlanır ve şeker hastalığının diğer organlara verdiği zarar kontrol altına alınmaya çalışılır.

Ameliyat Sonrasına Dikkat!

Nakil sonrası tüm organ nakillerindeki gibi ömür boyu ilaç kullanımı zorunludur. Böbrek nakli olan hastalarda bir ilaç ya da doz değişikliği yapılmaz. Ameliyat sonrası erken dönemde en sık damar tıkanıklığı sorunu ile karşılaşılabilir. Daha sonrasında ise enfeksiyon en sık karşılaşılan sorundur. Rejeksiyon(red) atağı özellikle ilk 6 hafta ortaya çıkabilir. Bu süre içinde hastanın kontrolleri kısa aralıklarla yapılır.